KMSZ - článek

Střípky a postřehy z letošního mistrovství

autor: Hrubá Zuzanazadáno: 1.8.2019přečteno: 466fotogalerie: 1diskuze: 0

Mistrovství České a Slovenské republiky v rýžování zlata letos proběhlo v termínu od 19. do 21. července v Novém Kníně a bylo generálkou na mistrovství světa, které se na stejném místě uskuteční v srpnu příštího roku. Nutno říci, že generálkou více než vydařenou, alespoň z mého pohledu řadového účastníka, za což pořadatelům srdečně děkujeme  :-)

Ale hezky popořádku. Již ve čtvrtek se začali první nedočkavci sjíždět do připraveného areálu „Oplocenka“, který se nachází kousek od centra města. Místa zde bylo pro všechny dost a tak se začaly postupně tvořit jednotlivé shluky stanů, karavanů a přístřešků. Vybavenost areálu byla skvělá – nejen stánek s občerstvením, velké hřiště s atrakcemi, ale také splachovací toalety a dokonce i dobíjecí stanice pro věčně vybité mobilní telefony – to vše přispívalo k pocitu, že víkend proběhne, jak má. Také závodiště bylo bezvadně připravené a z řady vlajek nad ním bylo možné usuzovat na bohatou mezinárodní účast.

V pátek ráno byl pro závodníky připravený autobus, který odvezl všechny zvědavé a zvídavé do nedaleké Příbrami, kde nás čekal bohatý program plný zajímavých míst a informací. Jen škoda, že tuto možnost nevyužilo více lidí, protože to opravdu stálo za to. V Hornickém muzeu v Příbrami se nás totiž ujal sám pan ředitel muzea – pan Josef Velfl a z jeho výkladu bylo poznat, že je to člověk na správném místě – člověk, pro kterého je jeho práce vášní a koníčkem. Ředitelem muzea je již celé čtvrtstoletí a zná snad všechny exponáty, které se v něm nacházejí. Sypal z rukávu jednu historku za druhou a kdo chtěl, tak si to doopravdy užil. Stejně tak jako následnou cestu vláčkem do podzemí a prohlídku dolů i obrovských parních těžních strojů.

Plni dojmů a nových poznatků,  provázeni  hustým deštěm, jsme v odpoledních hodinách vyrazili zpět na tábořiště. Déšť naštěstí  ustal a jelikož nepoškodil naše stanová obydlí, mohli jsme se  v klidu vydat na slavností průvod, který vycházel z centra Nového Knína. Za asistence místní policie (neb bylo potřeba pozastavit provoz na komunikaci), v doprovodu vyhrávající kapely a v čele s řadou významných lidí, se celý průvod vydal k rýžovišti, kde bylo po několika projevech slavnostním zapálením hornické karbidky letošní mistrovství zahájeno.

V podvečer jsme se v malých skupinkách postupně vydávali k místní škole, kde byla cedulkami avizovaná možnost využití sprch ve zdejší tělocvičně. Cesta k cíli byla kombinací šipkované a stezky odvahy kolem již zřejmě dlouho opuštěného domku, nicméně studená (ale ne ledová :-) voda nás dokonale osvěžila, takže to stálo za to.

Sobotní den se vydařil naprosto skvěle – slunce pálilo, závodníci točili pánvemi o sto šest, jedno kolo střídalo druhé, fotoaparáty a mobily cvakaly… zkrátka vše jak se na takových závodech sluší a patří. Odpoledne byla všechna základní a postupová kola hotová a závodníci si užívali výborné občerstvení a k tomu se večer na pódiu střídaly kapely, které hrály a hrály až do pozdních nočních hodin. Dokonce i pan starosta Nového Knína a pan ředitel z muzea se na pódiu objevili a zahráli s kapelami.

Výhružné zvěsti o blížícím se krupobití se naštěstí nevyplnily, nicméně nedělní ráno nás přivítalo zataženou oblohou a vytrvalým deštěm. Ale zlatokopové vybavení chytrou technikou brzy zjistili, kdy déšť ustane, takže o hodinu odložený start finálových kol už proběhl jen za občasného mrholení. V průběhu finálových kol nás potěšila přítomnost Dominika Haška, který rýžoval v kategorii VIP a po úspěšném závodě (skončil druhý) ochotně pózoval se svými obdivovateli.

Velice úspěšnou se pro náš klub stala kategorie tradiční pánve – tedy náš starý osvědčený „číňan“. Z celkového počtu 99 startujících v této kategorii postoupilo do finále 8 členů KMSZ (zřejmě slušný oddíl :-) – což představovalo slušnou čtvrtinu finalistů. Už před startem jsme se navzájem ujišťovali, že to by bylo, abychom alespoň jednu medaili nezískali. Nicméně nikdo nečekal, že se zadaří hned dvakrát a zlato i bronz z kategorie batea pojedou domů k Brnu a ještě navíc jedním autem  :-) Někdy se zkrátka i to štěstí unaví ;-)

Po vyhlášení výsledků, závěrečných slovech, prskavkách a šampaňském byla sfouknuta hornická karbidka a tím celé letošní mistrovství skončilo. Děkujeme všem, kteří se na jeho zdárném průběhu podíleli a těšíme se velice na příští rok, kdy se v Novém Kníně potkáme znovu – tentokrát na Mistrovsví světa 2020.

Zuzana

 

Odkaz na informace k MR 2019:   http://www.zlatokop.cz/CKZ/2019/mr2019/mr2019.htm

Odkaz na výsledkové listiny:   http://mr2019.lin.cz/CZ/Ryzov/result_list.php

FOTOGALERIE

182
Mistrovství ČR a SR Nový Knín
autor: Hrubá Zuzana, zadáno: 30.7.2019,
shlédnuto: 693

DISKUZE

V diskuzi není žádný příspěvek, naprav to a něco ostatním napiš...